Kim jest partner?

Kalevala to lapońska wioska w Karkonoszach. Mieści się w najwyżej położonej karkonoskiej wiosce – Borowicach. Pomysłodawcami tego miejsca są Magda i Michał Makowscy, którzy wkładają dużo serca w to co robią. Po uszy zakochani w Finlandii przenoszą do swojej małej enklawy mnóstwo ciekawych pomysłów. Od Kauppatori (forma rynku, gdzie co tydzień można kupić lokalne bio produkty rolnicze), po szkołę, gdzie dzieci uczą się w znany na całym świecie fińskim systemie szkolnym.

Jaki mieliśmy problem do rozwiązania?

Uchwycenie czym tak naprawdę jest Kalevala było nie lada wyzwaniem. Jest to jednak partner, którego wybraliśmy sami. W 2018 roku odwiedzając po raz kolejny naszą ukochaną Przesiekę, niezapowiedzianie zjawiliśmy się w Kalevalii. Poczuliśmy to miejsce i właścicieli od pierwszego kontaktu. Beztrosko biegające po wiosce husky, tradycyjne lapońskie namioty, renifery i kilka pięknych saun – to nasza estetyka. Zaproponowaliśmy, że zrobimy dla Kalevali film. Magdy i Michała, nie trzeba było długo namawiać. Oprócz warunków pogodowych i śniegu, który nie chciał zawitać wyjątkowo w zimie do Karkonoszy, niewiele nas zaskoczyło.

Jak rozwiązaliśmy ten problem?

Dobrze napisany scenariusz z miejscem do małej improwizacji, genialna muzyka Jona Henrika Fjällgrena oraz świetny montaż zrobiły ten film. Wiemy też, że jest w nim niewytłumaczalna cząstka, która czyni dla nas i wielu widzów każdy seans wyjątkowym. Czy to nasze zrozumienie tego miejsca? Do dzisiaj tego nie wiemy i tak naprawdę nie ma to dla nas znaczenia. Świadomość, że jesteśmy czasem zdolni do takich czarów jest krzepiąca.

Co z tego wynika dla Kalevali?

Kalevala zyskała jeszcze większą rozpoznawalność. Film zawędrował do pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju, gdzie reprezentował Polskę. W social mediach film widziało ponad 1,5 mln ludzi, a każdy zwiedzający Kalevalę w Borowicach ma wpisany seans w część swojej wycieczki. Od tamtej pory nieprzerwanie pracujemy z Kalevalą, nagrywając kolejne filmy, które pokazują kolejne niekonwencjonalne pomysły Magdy i Michała. Organizują także Kalevala Spirit Festival na którym wystąpili już: Igor Falecki, Ralph Kamiński & My Best Band In The World, oraz Apocalyptica. To pokazuje, że Kalevala to nie tylko ciekawe miejsce do spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim wielkie marzenia, które odnajdują się w rzeczywistości. 

Wypowiedź klienta

Świetne poczucie estetyki, profesjonalizm i pasja !
A przy tym nieprzeciętne poczucie humoru :))))
Polecamy Kalevala????????????
P.s. film przygotowany przez ekipę Mojo reprezentuje nas na EXPO w Dubaju 2020!

Magdalena Makowska