Social media – miejsce, w którym codziennie internauci spędzają ogromną ilość czasu. Szacuje się, że codziennie spędzamy około 5h przeglądając właśnie social media – portale takie jak Facebook, YouTube, Instagram czy Twitter. Blisko 75% ludzi na świecie, ogląda video na urządzeniach mobilnych – właśnie na portalach społecznościowych. Prawdą jest również, że znacznie częściej nasze zainteresowanie budzą krótkie filmy, niż długie posty. Jest to oczywiście zrozumiałe – na obejrzenie filmiku stracimy mniej czasu, niż na przeczytanie tekstu. Właśnie dlatego można śmiało powiedzieć, że social media kochają video – niezależnie od tego, czy mówimy o video reklamowym, czy takim, które umieszczone zostało przez naszego znajomego.
Jak wykorzystać video w social mediach?
Przede wszystkim, należy podkreślić, że popularność video w social mediach, jest uwarunkowana tym, jak działa nasz mózg. Mózg człowieka, znacznie szybciej przetwarza informacje w formie video, aniżeli w formie treści. Łatwiej jest nam zapamiętać obraz niż treść. W przypadku długich treści, nasze skupienie – mniej więcej w połowie czytania – zmniejsza się. Video – jeśli tylko jest atrakcyjne – potrafimy z uwagą obejrzeć je w całości. Firmy skrzętnie wykorzystują tę wiedzę, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów. Coraz częściej publikują w social mediach krótkie filmy, które mają na celu prezentację produktu, usługi lub marki. Żeby jednak video reklamowe było skuteczne, musi być odpowiednio skonstruowane. Nie jest bowiem tak, że każde video dotrze do odbiorcy i wzbudzi jego realne zainteresowanie.
Jakie zatem powinno być dobrze skonstruowane video reklamowe, aby było skuteczne? Oto jego podstawowe cechy:
- Przykuwające uwagę – zwróćmy uwagę na to, jak nasza reklama video wygląda: czy jest atrakcyjna wizualnie, czy dźwięk i kolorystyka są ciekawe. Nie możemy też pominąć kwestii montażowych – im bardziej ciekawy i dynamiczny montaż, tym większa szansa, że videoreklama trafi do naszego odbiorcy i wzbudzi jego zainteresowanie.
- Video musi wzbudzać emocje – jeśli po obejrzeniu videoreklamy, odbiorca nie ma w sobie żadnych emocji, to znaczy, że zrobiliśmy to źle. Dobrze skonstruowane video reklamowe, działa na emocje odbiorcy. Ważne jest jednak to, aby zachować w tym umiar i nie przesadzać, np. Poprzez manipulację emocjami. Najlepiej, jeśli np. W obrazie pojawi się człowiek, który będzie bezpośrednio zwracał się do odbiorcy – zabieg ten nazywany jest przełamywaniem 4 ściany.
- Videoreklama musi zawierać wartość edukacyjną – jeśli nasz potencjalny odbiorca będzie się w stanie dowiedzieć czegoś z oglądanego video, istnieje znacznie większa szansa na to, że je zapamięta. Dobrze jest przedstawić odbiorcy kilka ciekawych faktów, które mogą go zainteresować. W ten sposób, jesteśmy w stanie przykuć jego uwagę.
- Video reklama musi być empatyczna – pamiętajmy o tym, że większość konsumentów, jest po prostu leniwa. Jeśli jednak będą w stanie się oni w jakikolwiek sposób utożsamić z przekazem, który jest im prezentowany, będą w stanie się zaangażować. Reklama video, która publikowana jest w social mediach, powinna być zatem empatyczna.
Działa? No oczywiście, że działa!
Dość dużo tutaj teorii. Czas pokazać, jak faktycznie video reklama działa na portalach społecznościowych. Nie chcemy być wobec Was gołosłowni, w związku z tym przedstawiamy nasze dwie realizacje – z budżetami, zasięgami i tym, co naprawdę niewielkim kosztem, udało nam się wypracować. Nieskromnie przyznamy, że nasze studio filmowe, wykonało kawał dobrej roboty. Sprawdźcie sami!
Pierwszym przykładem, jest promocja lapońskiej wioski Kalevala. Materiał promocyjny trwa zaledwie 1:30, jednakże tyle wystarczyło, aby po 24h, zasięgi filmu wyglądały w taki sposób:
Z pewnością sądzicie, że budżet na promocję tego filmu wyniósł jakieś przysłowiowe “miliony złotych monet”. Nic bardziej mylnego. Cała promocja filmu w social mediach wyniosła…10 zł. Dokładnie za taką kwotę udało się dotrzeć do ogromnego grona odbiorców. Jak to mówią: jedna jaskółka wiosny nie czyni, więc przedstawiamy Wam drugi case study naszego klienta. Tym razem, branża zgoła odmienna od poprzednio prezentowanej: Browar Trzech Kumpli. Film jest o niespełna minutę dłuższy od poprzednio prezentowanego, a mimo to, osiągnął dobre zasięgi i zebrał bardzo dużo reakcji fanów. Budżet przeznaczony na promocję – znowu niewielki, bo zaledwie 90 zł. Zobaczcie, jak przedstawiają się statystyki:
Oba przypadki, to realizacja promocji video o naprawdę niskich budżetach przeznaczonych na samą reklamę w social mediach. To tylko potwierdza tezę, że social media kochają video. Jeśli tylko dokładnie wyznaczymy grono odbiorców i zachowamy balans związany z długością zamieszczanej video reklamy – sukces jest pewny.
Popularność video w social media – co jest przyczyną?
Video, szczególnie, jeśli jest krótkie, zdecydowanie szybciej przykuwa uwagę odbiorcy, niż tekst. Właśnie z tego względu, marki coraz częściej decydują się na docieranie do swoich odbiorców za pomocą social mediów i proszą o pomoc w realizacji filmów profesjonalne studio filmowe. To jednak nie jest jedyna przyczyna, dla której mówi się, że social media kochają video. Oto najważniejsze z nich:
- Z social mediów możemy korzystać nie tylko za pomocą przeglądarki, ale przede wszystkim za pomocą aplikacji mobilnych. W związku z tym, nie ma znaczenia, gdzie się znajdujemy – zawsze mamy dostęp do social mediów, a co za tym idzie – także do video.
- Krótkie formy audiowizualne znacznie szybciej przykuwają uwagę odbiorcy, niż treść.
- Odbiorcy więcej zapamiętują oglądając wideo, niż czytając tekst.
- Video jest angażujące – można je polubić, udostępnić, skomentować. Czynności te, internauci wykonują znacznie częściej, niż ma to miejsce w przypadku tekstu.
To najważniejsze przyczyny, które przemawiają za popularnością video w social mediach. Nie ma się zatem czemu dziwić, że coraz więcej firm decyduje się właśnie na taką formę promocji swoich usług, produktów czy marki i rozpoczyna współpracę z profesjonalnym studiem filmowym.